Jiná rostlinná strava na celém světě se sotva může poměřovat s výživnou hodnotou konopného semínka. Konopí má nejvyšší podíl esenciálních nenasycených kyselin. Díky obzvláště vyváženému poměru proteinů a esenciálních nenasycených kyselin je konopné semínko ideální složkou naší výživy. To, že konopné semínko obsahuje veškeré základní aminokyseliny v ideální kombinaci, spočívá na výjimečně vysokém obsahu edestinu a zároveň výskytu určitých bílkovin jako je např. albumin. Kromě toho se v lidském těle postará o výstavbu imunglobulínů - to jsou bílkoviny, které působí jako protilátka vůči infekci, ještě dříve než se její symptomy začnou projevovat.
Globulin je jedním ze sedmi druhů jednoduchých proteinů. Jednoduché proteiny jsou tvořeny pouze aminokyselinami a neobsahují žádné ne-proteinové látky. Edestiny jsou rostlinné globuliny. A globuliny jsou klasifikovány jako globulární proteiny. Všechny enzymy, protilátky, mnoho hormonů a hemoglobin jsou globulární proteiny. Ty vykonávají veškeré tělesné životní procesy.
Co obsahuje konopné semínko Vyznačuje se vysokým obsahem bílkovin (albumin a edestin), obsahuje všech 23 aminokyselin nacházejích se v přírodě, z toho 8 esenciálních (takových, které si lidské tělo neumí vytvořit samo), které se doplňují do těla pouze stravou.
Konopné semínko je přirozeným zdrojem vitamínů A, B1, B2, B3, B6, B9, C, D a E dále antioxidantů, vápníku, hořcíku, draslíku, železa, fosforu a dalších bioaktivních látek. Vzácný je vysoký a ideální poměr esenciálních nenasycených mastných kyselin omega 3, 6 a 9, dále pak fytosterolu, chlorofylu, lecitinu a vlákniny. Proto konopný protein doporučuji především vegetariánům a veganům jako jeden z nejlepších zdrojů aminokyselin.
Další z mých favoritů je konopný olej. Dávám až na hotové jídlo.
Konopný olej je širokospektrální zdroj esenciálních mastných kyselin, výjimečný obsahem specificky účinné kyseliny gama-linolenové. Konopný olej má příznivý poměr omega-3 a omega-6 polynenasycených mastných kyselin a zároveň širší spektrum esenciálních a neesenciálních tuků.
Z pohledu výživy má však konopný olej i jistou nevýhodu v podobě nižší biologické využitelnosti omega-3 (ALA) zejména u dětí a starších lidí pro nutnost metabolické konverze (aktivace). Nedokáže tedy plnohodnotně nahradit omega-3 EPA a DHA. Problematické využití je pozorováno i u dospělých s oslabenou aktivitou enzymu delta-desaturáza.
Obsažená GLA podporuje příznivé účinky EPA a DHA rybího oleje, doporučuje se vzájemně kombinovat pro dosažení komplexní protizánětlivé účinnosti.
Pro nejvyšší obsah polynenasycených tuků (PUFA) z rostlinných olejů (80%) může být vhodným doplňkem běžných jedlých olejů, zejména olivového, neměl by však být konzumován v převaze právě pro vysoký obsah PUFA a riziko tvorby volných radikálů.
Proto konopný olej konzumujte s mírou jako všechny oleje :o) a kombinujte s doplňky stravy omega 3 pro synergický efekt.
留言