top of page
Obrázek autorakatkakyptova

Potraviny vedoucí k hormonální nerovnováze. I.DÍL.


BÍLÁ MOUKA

Bílá pšeničná mouka je rozemleté obilné zrno, které bylo zbaveno slupky. Slupka neboli otruby obsahují veškeré živiny v podobě vitamínů skupiny B, minerály a vlákninu. Ve slupce je také kliček, obsahující esenciální oleje a antioxidanty. Po rafinaci obilného zrna, kdy se oddělí veškeré živiny, zůstává pouze vlastní zrno (endosperm) vyplněné škrobem a nestravitelnými bílkovinami, které se nazývají prolaminy.

Rafinovaná bílá mouka je tedy složena pouze ze škrobu (polysacharid), který je v těle okamžitě štěpen na jednoduchý cukr - glukózu. Krátce po konzumaci bílého pečiva dochází k razantnímu vzestupu hladiny krevního cukru. Z kapitoly o hormonální rovnováze je zřejmé, jaké reakce vysoká hladina krevního cukru rozpoutá. Řekli jsme si, že na počátku každé metabolické nerovnováhy stojí buď rychlý cukr z potravin, nebo stres. Bílá mouka neobsahuje jen škroby, které zvyšují hladinu krevního cukru, součástí jsou navíc nestravitelné bílkoviny – prolaminy, které s vysokou hladinou cukru v krvi narušují naší mikrobiální rovnováhu.

PROLAMIMINY vedou k propustnosti sliznice tenkého střeva.

Nejznámějším prolaminem je LEPEK, obsažený v pšenici. Současné druhy pšenice jsou šlechtěny právě za účelem vysokého obsahu lepku pro snadnější manipulaci s těstem a lepšími lepícími vlastnostmi těsta.

Právě lepek je nejvíce prozkoumán v souvislosti s onemocněním CELIAKIE (autoimunitním onemocnění trávícího traktu). Prolaminy v lepku tzv. otevírají sliznici tenkého střeva a ta se stává propustnou pro nerozloženi bílkoviny, které se dostávají do krevního oběhu. Imunitní systém nás před vetřelcem chrání nastartováním obranné reakce zvané ZÁNĚT.

V případě, že vetřelec lepek přichází do krve často, nebo dokonce denně a imunitní systém musí denně spouštět zánětlivou reakci, přerůstá zánět v chronický, který je velmi destruktivní a ničí vlastni buňky sliznice tenkého střeva. Lidé s celiakii mohou mít sliznicí střeva natolik poškozenou, že klky, které jsou zodpovědné za vstřebávání živin, úplně vymizí. Tito lidé potom trpí podvýživou, přestože nehladoví. Kromě jiných příznaků mají i silné zažívací potíže spojené s bolestmi břicha střídajícím se průjmem se zácpou.

Nemám ale dobrou zprávu ani pro ty, kdo celiakií nebo alergií nálepek netrpí. Lepek v pšenici poškozuje sliznici střeva každého z nás. K poškození sliznice dále přispívají i škroby, které vyživují patogenní mikroorganismy produkující toxiny. Právě splodiny látkové přeměny patogenních mikroorganismů jsou dalším závažným důvodem pro poškozeni sliznice tenkého střeva a vznik zánětu. Pevně doufám, že z výkladu je patrné, že lepek a škrob nejsou vhodné pro nikoho z nás! Na téma jak jíst bezpečně obiloviny, čekejte článek, o fermentaci tady ale již byla řeč.

Z výše uvedeného plyne, že zmíněné záněty neléčí ani bezlepková dieta, která je postavena na škrobových moukách z kukuřice, brambor, rýže a v neposlední také na sóji. Problém vzniku zánětu naopak tyto i ještě více rozdmýchávají.

Nezdravé bílkoviny

PRŮMYSLOVÉ UZENINY

O uzeninách vám asi nemusím nic vykládat. V dnešní době uzeniny z velké části ani maso neviděly. Odřezky, kůže, šlachy a samozřejmě sojová moučka, která tvoří většinou až 60% obsahu, spousta konzervantů, syntetických chutí, také škrobu; to jsou dnešní uzeniny. Nezaměňujte proto průmyslové uzeniny s výživnou potravinou. Jsou velkou zátěží pro naše játra a ledviny a jejich karcinogenních dusitanových solích ani nemluvně.

Pokud budeme chtít vrátit uzeninám jejich lahodnou noblesu, kterou v dřívějších dobách měly, vrátit jim postavení mezi potravinami, jež mají silný sitící efekt, kupujme uzeniny u poctivých biofarmářů a chovatelů, kteří dbají na výživnou kvalitu před kvantitou. Podporujme tak jejich práci a úsilí.

SLADKÉ A NÍZKOTUČNÉ MLÉČNÉ VÝROBKY.

Tak jako kvalitní uzenina i vydatný mléčný výrobek musí zasytit a ne jen stimulovat naše chutě. Jak může zasytit sladký nízkotučný jogurt, který namísto poctivé bílkoviny a tuku obsahuje výhradně cukry a škroby?

V takovém mléčném výrobku zkonzumujeme na posezení více než 30g cukru a místo zasycení se poohlížíme po dalším jídle.

S jídlem nesmí růst chuť, jídlo musí především sytit a tento záměr průmyslově upravené potraviny nesplňují.

NEZDRAVÉ TUKY.

Průmyslové rostlinné oleje se při lisování zahřívají na vysoké teploty a poté se přidávají rozpouštědla pro extrakci chutě, vůně a antioxidantů. Plní se do plastových lahvích, které zvyšují toxicitu takto vyrobeného oleje, jelikož chemické sloučeniny z plastů se v oleji rozpouští. Doporučuji stolní oleje z vašeho jídelníčku vyřadit, jsou silně zánětvorné.

ZTUŽENÉ TUKY A MARGARÍNY.

Margaríny se ke konzumaci doporučovaly zhruba od počátku 20. století. Margarín měl konkurovat máslu. Máslo bylo tradiční surovinou již ve středověku. Od doby, kdy se v potravinářském průmyslu začali používat oleje, byl problém spíše v technologii, jelikož produkt vyrobený z oleje nechutnal stejně jako produkt vyrobený z másla. U másla však byla potíž s jeho trvanlivostí a cenou.

Proto se začalo provádět ztužování rostlinných nenasycených olejů hydrogenací (slučováním s vodíkem), v důsledku čehož se původní nenasycené mastné kyseliny změnily v nasycené. Tedy došlo ke změně skupenství z kapalného na tuhé (produkt podobny máslu). Kromě toho se ztužený tuk díky hydrogenaci stal velmi trvanlivým. Při hydrogenaci však dochází k tomu, že se nenasycené mastné kyseliny mohou nejen přeměnit na nasycené, ale mohou se i „přesmyknout‘‘ na formu trans, která je stabilnější. Ukázalo se, že škodlivost trans nenasycených mastných kyselin je doslova fatální. Trans – nenasycené mastné kyseliny se považuji za největší riziko civilizačních. Pod vlivem těchto výsledků se změnily technologie ztužování tuku.

Někdy se uvádí, že namísto hydrogenace se dnes používá spíše frakcionace, čímž se podíl trans - nenasycených mastných kyselin v margarínech sníží. Na krabičkách s margaríny by mělo být označeni, kolik těchto toxických trans-mastných kyselin obsahuji. Ale daleko větším problémem zůstávají produkty (trvanlivé pečivo, sladkosti, sladké pečivo, některé čokolády, polotovary, zmrzlina), do kterých se většinou přidávají ty nejlevnější ztužené tuky s vysokým obsahem trans – nenasycených mastných kyselin. Bohužel na hotovém výrobku (např. vánočce) se již nedozvíme, kolik těchto nebezpečných trans-mastných kyselin obsahuje. Popis surovin použitých na výrobu produktu je většinou strohý, nanejvýš se dozvíme, že obsahuje rostlinný tuk. Z toho vyplývá jen jediné ponaučení, a to vyhnout se konzumaci všech ztužených tuků a produktů z nich vyrobených, jelikož množství nebezpečných trans-nenasycených mastných kyselin nemůžeme ve výrobku s určitostí zjistit.

Průmyslově upravené potraviny neplní původní záměr přírody, kterým byla výživnost. Moderní doba nám výživnost vzala a nahradila ji prázdnými kaloriemi tedy potravinami, které neobsahují žádné živiny. Výsledkem je závislost na nutričních prázdných potravinách, které nám dodávají chybné signály a přivádí do těla hormonální a metabolické nerovnováhy.

K takovým potravinám patří výrobky obsahující rafinovaný bílý cukr, fruktózová a umělá sladidla a rafinovanou chemicky ošetřenou bílou mouku. Průmyslově upravené uzeniny a slazené a synteticky ochucené mléčné výroby nejsou plnohodnotnými zástupci kvalitních bílkovin. Ztužené tuky a stolní oleje obsažené v průmyslových potravinách jak sladkých, tak slaných jsou skupinou reprezentující destruktivní a jedovaté tuky. Obsahují chemické chutě, jsou plné konzervantů, barviv, stabilizátorů a emulgátorů. Průmyslové potraviny se nikdy nemohou podílet na stavbě zdravého těla.


Pamatujte si, že zdravé hormonální odezvy získáme jen přes opravdové potraviny.

20 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


Příspěvek: Blog2_Post
bottom of page