Země je střed a jistota. Nejsilnější energie země je mezi ročními obdobími, abychom se mohli připravit na přechod do nadcházejícího. Času mezi ročními obdobími říkáme dojo. Třeba když horké léto uklidní svůj žár a vydá nám svou energii v podobě zralých kulatých plodů, nastává léto pozdní, babí.
Dojo [:dódžó:] je japonský výraz pro speciální časový úsek mezi jednotlivými ročními obdobími. Trvá 18 dní (25. 4. – 16. 5., 27. 7. – 17. 8., 28. 10. – 15. 11., 27. 1. – 13. 2.). V těchto dnech probíhá přerod z jednoho ročního období na následující. Element země pomáhá přírodě přijmout změny ze zimy na jaro, z jara na léto, z léta na podzim a z podzimu na zimu, které by jinak byly překotné.
Toto období reprezentuje vyrovnanou energii středu, velmi souvisí s trávením (trávicí orgány žaludek, slezina a slinivka můžeme brát jako pomyslný střed těla). Nyní bychom měli ve zvýšené míře posilovat tyto orgány a připravit je na změnu energií v novém nadcházejícím období. Dá se říct, že i změnu ročních období potřebujeme nějak „strávit“ a od toho je tady toto mezidobí DOJO. Vhodným výběrem stravy pomůžeme tělu přejít k novým stravovacím pořádkům pro blížící se nynějšímu období podzimu. Stravu volíme spíše neutrální, harmonickou, bez extrémů, potraviny obvykle krátce povaříme.
DO (JO) poručené potraviny Obiloviny: jáhly, quinoa, amarant, kukuřice, polenta, slzovka, rýže (nerozvářet) .
Zelenina: dýně, mrkev, fenykl, cuketa, lilek, kedluben, tuřín, zelí, kapusta, batáty, topinambur.
Luštěniny: čočka, cizrna, hrách.
Ovoce: jablko, hruška, fíky
Ořechy, semena: dýňové, slunečnicové semena, mandle, rozinky, med, oleje ze semínek
Houby: hlíva ústřičná, žampiony, shiitake
Koření: koriandr, petržel, majoránka, oregano, fenykl, anýz, pískavice, římský kmín, kari listy, muškát, skořice, vanilka, zázvor.
V mezidobí DOJO samozřejmě nejíme pouze tyto potraviny – nicméně tvoří základ jídelníčku pro toto mezidobí. Přechody mezi ročními obdobími probíhají ideálně plynule, se zřetelem na uvedená pravidla, stres je největším nepřítelem harmonie, tak mu raději vědomě nedejte moc prostoru. I nadměrné přemítání a přemýšlení škodí slezině. Člověk si přestává být jistý sám sebou, nenachází řešení svých problémů. Ty se nabalují na fyzické úrovni, protože se s nimi tělo nedokáže vyrovnat, neumí se jich zbavit. Objeví se nadváha, celulitida, či trávicí potíže, slezině a celému trávicímu systému škodí i dlouhé nocování a doplnění energie sladkostmi. Zpomaluje se tak metabolismus, přibíráme na tuku - především v oblasti pasu, ukládá se vlhkost v těle a dochází k zadržování vody, průjmům apod.
Zásadou je střídmost, pravidelnost, pestrost, nejíst ve spěchu, ve stresu, jíst s radostí, jíst jen tolik, kolik potřebujeme, vyhýbat se hladovění a přejídání, vařit jednoduchá jídla. A taky se hýbat a dostatečně spát.
O svůj střed dbejte pravidelně, obzvláště ke konci kalendářního léta. Posílíte si tím tak vaše trávení, doplníte životní energii (čchi), rozdmýcháte váš metabolismus, třídění látek v těle, vaše svaly získají na síle a pružnosti. Oslabení vašeho trávení poznáte na vašich popraskaných rtech, lenosti celkové svalové slabosti.
Váš střed vyživuje čakra solar plexus, kterou posílíte třeba tím, že budete sem tam koukat do slunečního záření nebo v kuchyni použijete žluté až oranžové potraviny.
Čakra solaru představuje centrum, jež je spojeno nejtěsněji s emocionálním tělem a astrální rovinou. Přestavuje naše centrum síly. Tudy přijímáme sluneční energii, která kromě jiného vyživuje éterické vibrační pole a tím dodává vitalitu také tělu fyzickému a udržuje ho. Třetí čakrou vstupujeme do aktivního vztahu ke světským věcem a k ostatním lidem. Je to oblast, ze které vychází z našeho těla emoční energie. Odtud jsou řízeny naše mezilidské vztahy, sympatie a antipatie, a také schopnost trvalých citových vazeb. Je to sídlo osobnosti. Vitální hnací síly, přání a pocity nižších čaker jsou zde analyzovány a transformovány do vyšších energií. Kladný postoj k životu a smysluplná integrace pocitů, přání i našich životních zkušeností vedou k tomu, že se třetí čakra uvolní a otevře, čímž světlo v nás nabývá na síle a prosvětluje náš život a celý náš svět. Naše celkové naladění je velmi závislé na tom, kolik je v nás světla. Když je naše třetí čakra otevřena, cítíme se svěže, radostně a vnitřně naplněni. Zablokovaná čakra způsobuje nevyrovnanou náladu, pochmurnost. Tento pocit promítáme pokaždé také do okolního světa, takže celý náš život se zdá bud´ jasný nebo temný. Množství světla v nás určuje také jasnost našeho nahlížení na kvalitu naší práce. Čakrou solar-plexu vnímáme také přímo vibrace ostatních lidí a odpovídajícím způsobem na ně reagujeme. Jsme-li konfrontováni s negativními vibracemi, cítíme v místě třetí čakry hrozící nebezpečí - stažení (obranný mechanismus). Ale toto se nestává, pokud světlo v nás je tak silné, že svým vyzařováním vytváří kolem našeho těla ochranný obal. Pokud třetí čakra je otevřená a funguje harmonicky, máme pocit míru, vnitřní harmonie se sebou, s životem a se svým postavením v něm. Můžeme být sami se sebou vyrovnaní a zároveň respektovat pocit osobitosti ostatních. Máme pocit světla a síly. Jas v nás obklopuje i naše tělo, chrání nás tak před negativními vibracemi a vyzařuje do našeho okolí.
Vědomí vlastní hodnoty je schopnost ocenit sám sebe jen za to, že jsme takoví, jací jsme. Dalším stádiem je naučit se sám sebe milovat (srdeční čakra). Oba tyto aspekty spolu úzce souvisí, avšak cesta k lásce musí projít nejdříve oceněním vlastní hodnoty. Cílem osobnosti je získat důvěru v sebe sama bez závislosti na kladné odezvě okolí. To není sobectví ani sebestřednost, ale plné přijetí nás samých s prožitkem vnitřního stvořitele. Odmítat co, co jsme, znamená odmítat našeho stvořitele. Jakmile dosáhneme tohoto cíle, je naším dalším úkolem si uvědomit přání duše a přesunout přitahující sílu z potřeb osobnosti na potřeby duše. Při této přeměně dochází k přesunu energie ze solar plexu do srdeční čakry. Ten, kdo skutečně věří ve svou vlastní cenu, to nemusí každému vykládat. Tito lidé vystupují otevřeně a objektivně. Potřeba se vychloubat nebo si dělat reklamu odhaluje nemocnou sebedůvěru toužící po opětovném ujišťování a podpoře. Lidé s nízkým sebehodnocením bývají dobrými posluchači. Naslouchají,ale sami nemluví, protože mají pocit, že nemají co říct, nechtějí ostatní obtěžovat a mají strach, že je nebude nikdo poslouchat. Když však dostanou prostor se projevit, nejsou k zastavení.
Solar plexus je čakra, která nejčastěji potřebuje ochranu, protože touto oblastí člověk vnímá změny vibrace v atmosféře, zvláště pokud se týkají emocí. Ruce zkřížené na žaludku mohou znamenat rozvážnost, ale důležitější je, pokud k tomu dojde bezděky, po osobní otázce. V tom případě to odhaluje citlivost na určité téma zasahující do sebehodnocení a potřebu ochránit se před další bolestí. Pokud si chcete s někým otevřeně promluvit, požádejte ho, aby odešel od stolu a promluvil si s vámi z očí do očí. Solar si totiž běžně chráníme když sedíme za stolem. Objemné „pivní břicho" také chrání solar plexus a často ho vidíme u lidí, kteří jsou navenek samolibí a sebejistí, ale uvnitř skrývají nízké sebehodnocení a nedostatek sebedůvěry. Mnohým dodává sebedůvěru alkohol. Nahlédnout pravdě do očí můžete pouze za předpokladu, že jsme připraveni si vybudovat vnitřní sebedůvěru.
Nemoci spojené s čakrou solárního plexu
CUKROVKA, SLIVNIVKA BŘIŠNÍ, ZÁNĚT SLINIVKY BŘIŠNÍ, NEMOCI JATER,ŽLUČOVÉ KAMENY, DVANÁCTERNÍKOVÝ VŘED, ŽALUDEČNÍ VŘED, KÝLA A JÍCNOVÝ REFLUX, CELIAKIE (TENKÉ STŘEVO), SLEZINA
Comments