top of page
Obrázek autorakatkakyptova

Tajemství dlouhověkosti

Aktualizováno: 25. 12. 2022

Pro správnou funkci našeho těla je zapotřebí mírně zásadité prostředí nejen naší krve, ale celého organismu. Takovéto prostředí zajišťuje dobrou kondici našim orgánům a nastolí duševní i psychickou pohodu.


Stupeň koncentrace látek kyselých a zásaditých se udává faktorem pH. Zdravá rovnováha je dána hodnotou pH v rozmezí mezi 7,3 a 7,45. Acidóza nastane, když pH spadne pod uvedené rozmezí.

Tělo v sebezáchovném procesu kompenzuje toto překyselení v prvé řadě tím, že hlavní část kyselin odstraňuje dýcháním (výdechem) a část jich vylučuje močí. Když nefunguje ani jedno, pak na řadu přichází kůže a játra a následná různá civilizační onemocnění.


Ke zdravému fungování těla potřebujeme krev tedy mírně zásaditou, její překyselení je nejen zdrojem většiny problémů, ale i překážkou v procesu uzdravování.


Proto je tak důležitý dech a nejrůznější dechové techniky a pití dostatečné množství neperlivé vody. Pro každého je optimální jiné množství.


Citron je kyselý, ale v těle se chová zásadotvorně. Potravina, kterou držíme v ruce je buď kyselá, nebo zásaditá, ovšem jakmile ji sníme, je bud kyselinotvorná nebo zásadotvorná.


Co člověk, to individuální trávení.

V každém z nás bude mít například výše zmiňovaný citron jinou intenzitu zásadotvornosti. A u velmi malého procenta lidí bude dokonce působit kyselinotvorně.


Příčiny vzniku kyselého ph v našich tělech.


  • špatná strava i špatná kombinace jídel, moc kyselinotvorných potravin, alergie na určitou potravinu, napr. lepek, užívání léků, kouření, alkohol, káva, nikotin.


  • nedostatečné rozmělňování potravy v ústech


  • nadýmání (zadržování větrů)


  • vliv prostředí: smog, toxické vlivy, chemie, znečištěný vzduch - sem patří používání chemických vůní do auta, do bytu, vonné svíčky, aviváží, komerčních čistících prostředků, kosmetiky atp..


  • povrchní dýchaní - je odvedeno z těla málo CO2 a tělo se překyseluje


  • nedostatek pohybu, spánku, mnoho stresu, negativní emoční rozladěnost, hluk, senzace


  • přejídání a jídlo na noc


Projevy překyselení


Např.:

bolesti hlavy, únava, podrážděnost, úzkost, deprese, vysoký cukr i krevní tlak, snížení imunity, osteoporóza, vysoký cholesterol, pálení žáhy, celulitida, otoky, velké póry v obličeji, tlustý povlak no jazyku, zápach z úst


Tělo se samo s kyselostí vyrovnává již uvedeno výše:


• KREV - pomoci draslíku, vápníku, hořčíku, a dalších prvků v potravě. Je-li jich nedostatek, bere si je tělo z rezerv, například z kosti, tkání, zubů atd.


• PLÍCE - hlubokým dýcháním


• LEDVINY - vyloučením kyselin


• KŮŽE


Jaké potraviny jsou tedy kyselinotvorné a které zásadotvorné?


Kyselinotvorné potraviny: obiloviny, luštěniny, maso a masné výrobky, mléko a mléčné výrobky, ořechy kromě mandlí, tuky a oleje, špenát, kakao

A samozřejmě všechny polotvary, výrobky z bílé mouky, sladké pečivo, cukr, umělá sladidla...


Zásadotvorné potraviny:

zelenina syrová, mléčně kvašená i vařená

( ale jakmile zelenina vychladne, už je kyselinotvorná, a to i po ohřátí), mořské řasy, semena (slunečnicová, dýňová sezamová, lněná), z ořechů jen mandle a u obilovin se k zásaditosti nejvice blíží jahly.



Krev by měla být mírně zásaditá a taková by měla být i naše strava.

Tradičním základem je obilí, které působí mírně kyselinotvorně. Vyjímkou jsou jáhly, které mají zásadotvorný charakter. A jako jediné doporučuji kombinovat s ovocem (nejlépe dušeným).


Na doplnění potřebných aminokyselin pro stavbu kvalitní bílkoviny používáme různé druhy luštěnin. Vzájemný poměr v nich obsažených minerálů dává stejně jako u obilí, kyselou reakci.

Zelenina je naopak většinou zásadotvorná a tak působí jako vyvažující faktor. Výjimku tvoří zelí a kapusta se svou kyselou reakcí.

Důležitá je nejen vlastní reakce potravin, ale i jejich úprava, která může ovlivnit jejich kyselost a zásaditost.

Vaření urychluje oxidaci, a tak chceme li aby si zelenina uchovala svoji zásadotvornost, je nutné ji konzumovat bezprostředně po uvaření. Skladovat vařenou zeleninu, byť v ledničce, není příliš vhodné. Naopak mléčné kvašení upravuje zeleninu na zásadotvornou. Tzn zelí kvašené mění svoje působení.

Spolu s mořskými řasami, patří mezi nejlepší činitele, kterými můžeme vytvářet pro své buňky správné ph.


Olejnatá semena - lněná, sezamová, slunečnicová, dýňová - jsou zásadotvorná. Výjimkou je mák. Oříšky, kromě mandlí, jsou kyselinotvorné.


Ovoce pokud ho jíme jako dezert, nezávisle na obilovinách, působí na naše ph vyváženě.

Jinak se chová s obilovinami a tukem. Trávení obilných škrobů a ovocného cukru, fruktózy vyžaduje jiné podmínky.

Ovocný cukr je lehce vstřebatelný bez enzymatického působení, škrob naopak potřebuje k přeměně na glukózu enzymy - amylázu. Sliny obsahují amylázu ptyalin, který už v ústech štěpí obilný škrob na jednodušší dextrin.

Organismus disponuje dokonalým autoregulačním systémem. Například pomocí chuťových vjemů reguluje obsah enzymů ve slinách. Vstoupí-li do úst jednoduchý cukr, je odblokována tvorba ptyalinu ve slinách, ale i další amylázy produkované slinivkou břišní.

Škrob, enzymaticky nestrávený, začne spontánně kvasit a vzniká přemíra kyselin, které vstupují ze žaludku vzhůru a vzniká pálení žáhy. Tuk sám o sobě je vždy kyselinotvorný.


Staneli se základem naší stravy talíř, který má ve správném poměru celozrnné obilniny, luštěniny, a to zejména výrobky z nich (tempeh, natto, sojová pasta miso, sojové omáčky tamari a shoyu), společně s mořskými řasami, zeleninou syrovou, kvašenou a čerstvě tepelně upravenou, nemusíme se o ph v buňkách obávat.



Pokud ale jíme pozdě večer, před spaním, nebo pokud špatně koušeme, neprosliňujeme potravu, či se přejídáme, pak bude trávení zatěžováno s následnou kyselou reakcí.


Pamatujte si taky jednu věc co překyseluje, to taky zahleňuje a co zahleňuje to překyseluje.

Hlen se hromadí v sinusech (vedlejších nosních dutinách), v plicích, v oblasti prsů, ve střevech, v ledvinách, v pohlavních orgánech i jinde. A tam všude blokuje nutné funkce všeho druhu.


Hlavní důsledky překyselení a zahlenění je zhoršení činnosti všech buněk, tkání, orgánů a systémů. Vytváří se vnitřní prostředí vhodné pro uchycení a množení všech virů, bakterií, plísní a všech dalších škodlivých mikroorganismů.


Co dál si málokdo uvědomuje? Že toto vše má negativní vliv i na naše vědomí a chování. Neschopnost pružně reagovat, komunikovat , řídit svůj život.



Převezměte za svůj život zodpovědnost.

Buďte tvůrci svého života.

Ať se vám daří.

Kate

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


Příspěvek: Blog2_Post
bottom of page